Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – poznaj możliwości, jakie daje Auraton Smart

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Jest wygodne, funkcjonalne, a także oszczędne. Decydując się na nie, warto posiadać pewne informacje na temat jego sterowania. Co warto wiedzieć przed montażem?

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Jest wygodne, funkcjonalne, a także oszczędne. Decydując się na nie, warto posiadać pewne informacje na temat jego sterowania. Co warto wiedzieć przed montażem? 
 
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – co warto wiedzieć? 
 
Ogrzewanie podłogowe zaliczane jest do systemów tzw. ogrzewania powierzchniowego. Dobrze współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, do których zaliczają się między innymi pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz kotły kondensacyjne.  
 
Ten rodzaj ogrzewania może się też sprawdzić przy instalacjach zasilanych kotłami konwencjonalnymi lub piecami na paliwa stałe; w tym przypadku warunkiem jest jednak zastosowanie układu mieszającego. 
 
Aby cały system działał wydajnie i jednocześnie był wygodny, warto postawić na automatyczne systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym. 
Tym, co charakterystyczne dla ogrzewania podłogowego, jest duża bezwładność cieplna. Spowodowane jest to umieszczeniem rur przewodzących czynnik grzewczy w podłodze; zanim temperatura powietrza w pomieszczeniu się podniesie, ogrzany zostaje beton oraz podłoga. Z tego powodu ciepło emitowane przez ogrzewanie podłogowe odczuwalne jest później niż to pochodzące z konwencjonalnych grzejników. Analogicznie działa to w drugą stronę – raz rozgrzana podłoga potrzebuje czasu na wytracenie ciepła, przez co temperatura w pomieszczeniu opada bardzo powoli. 


 
Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że sterowanie podłogówki nie jest trudne. Cały proces może być dodatkowo usprawniony poprzez instalację kompleksowego zestawu i postawić na takie rozwiązania, jak sterowanie ogrzewaniem podłogowym Auraton. 
 
W skład systemów sterowania podłogowego wchodzą regulatory pokojowe, czujniki temperatury oraz sterowniki zaworów termostatycznych. Zadaniem tych ostatnich jest zarządzanie pracą urządzeń termostatycznych w różnych pomieszczeniach. Dzięki temu można łatwo ustawić różne temperatury dla różnych pomieszczeń, w zależności od potrzeb. 
 
Ogrzewaniem podłogowym można sterować przewodowo lub bezprzewodowo za pomocą stacjonarnych lub mobilnych regulatorów temperatury. Stacjonarne mogą być przewodowe lub bezprzewodowe; mobilne zarządzają pracą kotłów bezprzewodowo. 
 
Ogrzewanie podłogowe a sterowanie przewodowe 
 
To, jakie sterowanie do ogrzewania podłogowego zostanie zastosowane, zależy od indywidualnych potrzeb mieszkańców oraz tego, czy instalacja została podzielona na strefy. Mogą one odpowiadać poszczególnym pomieszczeniom w domu lub ich grupom. 
 
Rozwiązania Auraton z dziedziny przewodowego ogrzewania podłogowego to wielofunkcyjne urządzenia, które umożliwiają łatwe sterowanie nawet 8 strefami grzewczymi. Dzieje się tak dzięki siłownikom termoelektrycznym, które kontrolują pracę poszczególnych pętli grzewczych oraz akcesoriom ułatwiającym zarządzanie ogrzewaniem. 
 
Zestawy do elektronicznego sterowania ogrzewaniem podłogowym składają się z: 
– regulatora, 
– odbiornika, 
– siłownika, który steruje pracą danej pętli ogrzewania. 
 
Przewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym opiera się na łączeniu regulatora z odbiornikiem, czyli termostatu z układem sterowania, za pomocą kabla układanego pod tynkiem.  
 
Schemat sterowania ogrzewaniem podłogowym jest bardzo prosty. W sytuacji, gdy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska lub zbyt wysoka, do listwy sterującej przesyłany jest sygnał emitowany przez wewnętrzny czujnik temperatury. Wówczas moduł główny uruchamia zamontowane na rozdzielaczu siłowniki termoelektryczne. To prowadzi do otwarcia lub zamknięcia pętli ogrzewania. 
 
Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury regulator wyłącza piec. Dzięki temu zapobiega on przegrzaniu się pomieszczenia i stratom ciepła oraz energii. Jest to wygodne, ale i oszczędne rozwiązanie – energia zużywana jest bowiem tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.  
 
Efektywność i wydajność pracy całej instalacji zapewnia panel sterujący. Można nim zarządzać online. Zdalne sterowanie ogrzewaniem podłogowym możliwe jest dzięki aplikacji na urządzenia mobilne. Pozwala ona na bieżące kontrolowanie oraz zmienianie temperatury i innych parametrów pracy urządzenia. Pomaga też zmniejszać nakłady na ogrzewanie przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego. 
 
Coraz częściej stosuje się jednak bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym, które w razie potrzeby daje możliwość łatwej zmiany lokalizacji regulatora na dogodniejszą. 
 
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym bezprzewodowo 
 
Systemy bezprzewodowe umożliwiają łatwe sterowanie ogrzewaniem podłogowym w każdym pokoju, przy urządzeniach pomiarowych zamontowanych w dowolnym miejscu. Ich montaż jest prostszy niż w przypadku klasycznych systemów przewodowych.  
 
Sterowanie podłogówką w sposób bezprzewodowy to także inteligentne zarządzanie przez internet, również za pomocą aplikacji mobilnej.  
W tym przypadku mieszkanie również może zostać podzielone na strefy. Każda z nich może mieć przypisany inny harmonogram pracy, dzięki czemu automatyczne, strefowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym dopasowuje temperaturę do trybu życia domowników.  


 
Istotną kwestią podczas montażu jest wybór miejsca, w którym będzie osadzony sterownik główny. W przypadku bezprzewodowego systemu sterowania ogrzewaniem podłogowym brak okablowania jest dużym ułatwieniem. Można na przykład umieścić go w estetycznej szafce lub na półce, która zamaskuje urządzenie, ale jednocześnie pozwoli na jego wygodną obsługę. 


 
Częstym pytaniem dotyczącym urządzeń bezprzewodowych jest ich zasięg. W przypadku urządzeń Auraton wynosi on nawet powyżej 30 m w typowym budynku i kilkaset metrów w terenie otwartym. W przypadku ewentualnych problemów z zasięgiem rozwiązaniem jest repeater sygnału – urządzenie wzmacniające go poprzez przesyłanie sygnału między dwoma sterownikami bezprzewodowymi. Po rozwiązanie to szczególnie często sięgają instalatorzy montujący systemy na więcej niż jednej kondygnacji lub w budynkach starszego typu. 
 
Zestawy do sterowania ogrzewaniem podłogowym 
 
Ogrzewanie podłogowe to wygoda. W Auraton dążymy do tego, by jego obsługa była coraz łatwiejsza i bardziej intuicyjna, zapewniając niezbędny komfort i oszczędzanie energii. Dlatego proponujemy wielofunkcyjne zestawy do inteligentnego sterowania ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami – zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. 
 
Nasze urządzenia są proste w obsłudze i łatwe w adaptacji w każdym domu. Wśród sprzętów pozwalających na sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym znajdują się regulatory temperatury, listwy ogrzewania podłogowego, sterowniki oraz siłowniki. Liczne akcesoria, takie jak obudowy, elektroniczne głowice grzejnikowe czy anteny pozwalają nie tylko jeszcze bardziej podnieść komfort zarządzania ogrzewaniem. Dzięki nowoczesnym systemom sterowania istnieje możliwość zmiany parametrów ogrzewania z dowolnego miejsca w dowolnym czasie dzięki aplikacji Auraton Smart App. Ich stosowanie przynosi realne oszczędności, również dzięki wyrobieniu dobrych nawyków. 
 
Czytaj także: 
 
Ogrzewanie podłogowe – czy to dobry pomysł? 
Termostaty pokojowe w inteligentnym domu 
Jak działa głowica termostatyczna? 
Co powinien zawierać inteligentny dom? 
Przydatne funkcje inteligentnego domu 
Niższe rachunki zimą, czyli inteligentne ogrzewanie domu 
Inteligentny Dom a oszczędność 
Dom pod ręką, czyli Smart Home w twoim telefonie 
Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom? 
Inteligentny Dom – to łatwiejsze, niż ci się wydaje 
Inteligentny Dom – system przewodowy czy bezprzewodowy? 
Inteligentny Dom – system otwarty czy zamknięty? 
Jak oszczędzać prąd? 10 rozwiązań inteligentnego domu