Jak oszczędzać prąd? 10 rozwiązań inteligentnego domu

Z każdym rokiem prąd zasila coraz więcej urządzeń w prawie każdym domu. To dzięki energii elektrycznej możemy piec, gotować, ogrzewać mieszkania i cieszyć się ciepłą bieżącą wodą. Wykorzystujemy także coraz więcej urządzeń multimedialnych, które bez prądu nie będą funkcjonować.

Z każdym rokiem prąd zasila coraz więcej urządzeń w prawie każdym domu. To dzięki energii elektrycznej możemy piec, gotować, ogrzewać mieszkania i cieszyć się ciepłą bieżącą wodą. Wykorzystujemy także coraz więcej urządzeń multimedialnych, które bez prądu nie będą funkcjonować. Korzystanie z takich sprzętów sprawia jednak, że rachunki za energię elektryczną bywają naprawdę wysokie. Można jednak oszczędzać prąd i zmniejszyć opłaty, nie rezygnując z korzystania z wygód, jakie oferuje nam współczesna technologia. Wszystko to dzięki rozwiązaniom znanym jako “inteligentny dom”.

Jak oszczędzać prąd?

Zdarza się, że wysokie rachunki za prąd wynikają z awarii licznika lub błędnego naliczenia. Najczęstszą przyczyną jest jednak po prostu duże zużycie prądu. Można temu zaradzić, ograniczając użytkowanie niektórych urządzeń na prąd. Jednak jak oszczędzić na prądzie, gdy nie chce się rezygnować np. z oglądania telewizji lub rozrywek takich jak gry komputerowe? Czy w ogóle jest to możliwe? Okazuje się, że tak. Wiele osób zastanawiających się, jak oszczędzić prąd, zauważa dużą różnicę po wdrożeniu dwóch podstawowych zasad: racjonalnego korzystania z urządzeń domowych i podejmowania dobrych decyzji przy zakupie sprzętów RTV i AGD.

Obie zasady ściśle łączą się też z systemami inteligentnego domu – czyli rozwiązaniom z zakresu automatyki, łączącymi różne znajdujące się w mieszkaniu instalacje w jeden zintegrowany system. Jak można oszczędzać prąd z ich wykorzystaniem?

Jak oszczędzać prąd w mieszkaniu?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy przyjrzeć się bliżej temu, jak oszczędzać prąd w pokoju, kuchni, łazience i innych pomieszczeniach.

Jednym z najprostszych i najbardziej oczywistych sposobów jest zapalanie światła w danym pomieszczeniu tylko wtedy, gdy w nim przebywamy, a także wyłączanie go, gdy go opuszczamy – nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę. Wyjątkiem są sytuacje, gdy korzystasz ze świetlówek kompaktowych, których jedno włączenie

pobiera tyle prądu, ile nieprzerwane świecenie przez około 5 minut. W innych przypadkach włączenie światła pobiera podobną ilość energii, co świecenie przez sekundę.

Warto także postawić na żarówki typu LED. Według ekspertów, ta technologia jest najbardziej energooszczędną i wydajną spośród dostępnych na rynku. Żarówki LED pozwalają pięciokrotnie zwiększyć efektywność świetlną, zmniejszając tym samym zużycie energii nawet o 80%. Dodatkowo cechują się znacznie dłuższą żywotnością.

Istotne są też wspomniane wcześniej dobre decyzje zakupowe. Wybierając sprzęty AGD i RTV należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Do tej pory skala obejmowała klasy od A+++ do D; od marca 2021 została przekształcona w skalę A-G, gdzie klasa A oznacza urządzenia najbardziej energooszczędne, a F oraz G (dawniejsze A+ i niższe) – te, które pobierają najwięcej prądu.

Oczywiście sam wybór energooszczędnych sprzętów to nie wszystko – ważne jest również ich racjonalne wykorzystywanie.

W przypadku pralek i zmywarek należy uruchamiać je dopiero po napełnieniu do pełna. Dzięki temu nie będą niepotrzebnie zużywać energii np. na wypranie jednego ręcznika czy umycie jednego garnka.

Z kolei poszukując sposobów na to, jak oszczędzić prąd w kuchni, należy zwrócić szczególną uwagę na lodówkę i kuchenkę.

W przypadku lodówki:

  • nie należy ustawiać urządzenia w pobliżu kuchenki – wyższa temperatura otoczenia zwiększa pobór mocy,
  • nie można doprowadzić do oblodzenia wnętrza,
  • do lodówki należy wkładać wyłącznie całkowicie wystudzone potrawy,
  • nie należy otwierać urządzenia bez potrzeby.

Istotny wpływ na wysokość rachunków za prąd ma gotowanie na kuchence elektrycznej lub indukcyjnej, a raczej sposób, w jaki korzysta się z tych urządzeń. Gotowanie pod przykryciem pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 30%! W przypadku korzystania z piekarnika warto na kilka minut przed zakończeniem pieczenia wyłączyć urządzenie. Temperatura w jego wnętrzu utrzyma się jeszcze przez pewien czas na poziomie pozwalającym dopiec potrawę, a jednocześnie nie będzie pobierał on prądu.

W przypadku łazienki warto wiedzieć, jak oszczędzać prąd na bojlerze – zazwyczaj to bowiem ogrzewanie wody wymaga największych nakładów energii. Przede wszystkim warto zainwestować w podgrzewacz przepływowy, a nie pojemnościowy. Podgrzewacz przepływowy podgrzewa wodę tylko wtedy, gdy jest ona odkręcona. W drugim przypadku urządzenie podgrzewa całą wodę, niezależnie od jej faktycznego zużycia.

Oszczędzanie prądu w domu

Oszczędzanie prądu w domu staje się znacznie łatwiejsze dzięki rozwiązaniom typu smart home (inteligentny dom). Jest to system automatyki domowej, który pomaga w codziennym życiu dzięki połączeniu różnych urządzeń za pomocą instalacji elektrycznej lub sieci bezprzewodowej. Jego stosowanie umożliwia oszczędność prądu, poprawiając także bezpieczeństwo domu oraz wygodę codziennego życia.

Zaletą instalacji tego typu jest możliwość ich dostosowania do indywidualnych potrzeb. To użytkownik wybiera, które urządzenia są potrzebne, a z których elementów systemu może zrezygnować. W jaki sposób można oszczędzać prąd w domu dzięki automatyce domowej?

Na dużą oszczędność prądu w domu pozwalają urządzenia odpowiadające za inteligentne oświetlenie. Dzięki nim system automatycznie wyłącza światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, a także dostosowuje jego natężenie do światła dziennego.

Ciekawe jest to, jak można oszczędzać prąd w domu dzięki inteligentnemu ogrzewaniu. Włączone w system termostaty umożliwiają nie tylko zdalne sterowanie ogrzewaniem lub klimatyzacją za pomocą aplikacji takiej jak Auraton Smart App, ale i ich programowanie w taki sposób, by dopasować temperaturę w domu do rytmu dnia domowników i nie zużywać niepotrzebnie prądu wtedy, gdy np. wszyscy są w pracy lub w szkole.

Dzięki systemowi inteligentnego domu i ww. aplikacji możliwe jest sterowanie prądem urządzenia w przypadku każdego sprzętu będącego częścią sieci. To sprawia, że prąd, woda i gaz zużywane są tylko wtedy, gdy są potrzebne.

Sposoby oszczędzania energii z Auraton Smart

Najpopularniejszymi rozwiązaniami z dziedziny automatyki domowej są systemy pozwalające na zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją, a także roletami, bramami, systemami alarmowymi oraz rozmaitymi sprzętami RTV i AGD. Pozwalają one na tylko na stworzenie wygodniejszego domu – są to też sprawdzone sposoby oszczędzania energii elektrycznej.

W przypadku systemu Auraton Smart wdrażanie odpowiednich rozwiązań można zaplanować już na etapie budowy lub generalnego remontu, jednak nie jest to konieczne. Moduły wykonawcze Switch One oraz Switch Two mogą być łatwo zamontowane w puszce podtynkowej, np. za włącznikiem światła. Umożliwiają one zdalne sterowanie oświetleniem, ale także praktycznie każdym innym urządzeniem elektrycznym.

Poszczególne elementy całego systemu, oferujące różne sposoby oszczędzania prądu, można instalować pojedynczo. Dzięki temu koszt inwestycji będzie znacznie niższy niż w przypadku jednorazowej implementacji rozwiązań z kategorii inteligentnego domu, a jednocześnie pozwolą szybko obniżyć rachunki za energię. Z biegiem czasu można zainstalować kolejne rozwiązania, w miarę rozpoznawania potrzeb i oczekiwań domowników.

Jak zacząć oszczędzać prąd – przykłady

Chcąc sprawdzić, jak sposoby oszczędzania energii elektrycznej korzystające z rozwiązań z zakresu automatyki sprawdzą się w naszym domu, można na początek zainstalować centralkę oraz urządzenia sterujące oświetleniem. Włączniki, moduły ściemniające i czujniki ruchu również montuje się w już istniejących puszkach podtynkowych. Centralka umożliwia takie zaprogramowanie włączników, że światło będzie zapalać się w konkretnych godzinach. Z kolei dzięki czujnikom ruchu idąc w nocy do łazienki nie trzeba martwić się zapalaniem światła na schodach lub w korytarzu – dzieje się to automatycznie. Umożliwiają one także automatyczne włączanie światła, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia (i w nim przebywa) oraz wyłączanie, gdy nikogo w nim nie ma, jak również zdalne sterowanie oświetleniem w dowolnym momencie, w zależności od potrzeb.

Osoby zainteresowane tym, jak oszczędzać na prądzie dzięki urządzeniom Auraton Smart zazwyczaj na początku inwestują w automatykę pozwalającą na sterowanie ogrzewaniem. Dzięki zastosowaniu inteligentnej aplikacji możliwe jest np. włączanie ogrzewania lub klimatyzacji na godzinę przed powrotem domowników. Takie rozwiązanie zapewni im komfort termiczny, nie zużywając energii w czasie, gdy nikogo nie ma w domu. Wdrożenie automatyki domowej to nie tylko sposób na to, jak oszczędzać prąd elektryczny na co dzień. To także wizja domów inteligentnych, zwiększających komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Rozwiązania z tej dziedziny są także znacznym ułatwieniem dla osób borykających się z ograniczeniami ruchowymi. Zarządzanie automatyką może być bowiem bezprzewodowe. Każdy z domowników może włączać i wyłączać poszczególne elementy systemu za pomocą aplikacji na smartfonie, a nawet gestów lub głosu.

Oszczędzanie energii elektrycznej to prosty sposób na obniżenie wciąż rosnących kosztów codziennego życia – oświetlenia, ogrzewania, zasilania sprzętów codziennego użytku. Jednak nawet osoby, dla których nie mają one większego znaczenia, interesują się sposobami, które na to pozwolą. Wiedząc, jak zaoszczędzić zużycie prądu, wiemy też, jak ograniczyć zużywanie surowców energetycznych. To sprawia, że wszelkie rozwiązania temu sprzyjające, działają w naszym interesie, pozwalając chronić środowisko naturalne i zasoby naszej planety.

Czytaj także: