Inteligentny dom – to łatwiejsze niż Ci się wydaje

Inteligentny dom to hasło, które może wzbudzać początkowe obawy – zwłaszcza u osób, które nie mają wiele wspólnego z elektroniką czy najnowszymi technologiami.

Inteligentny dom to hasło, które może wzbudzać początkowe obawy – zwłaszcza u osób, które nie mają wiele wspólnego z elektroniką czy najnowszymi technologiami. Z jednej strony wizja domu czy mieszkania, które w inteligentny sposób odpowiada na nasze potrzeby jest pociągająca. Z drugiej – może to zbyt skomplikowane, a do tego kosztowne?

W tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące domowej automatyki: opowiemy czym właściwie jest inteligentny dom i z jakich urządzeń może się składać. Obalimy również kilka mitów dotyczących systemów inteligentnego domu. Po lekturze tego tekstu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję dotyczącą tego, czy warto zamienić Twój dom w smart home.

Inteligentny dom – co to takiego?

Inteligentny dom kojarzy się być może z ultranowoczesnymi robotami i filmami science-fiction, jednak rzeczywistość jest dużo mniej skomplikowana. To tak naprawdę system skomunikowanych ze sobą urządzeń, które spełniają różne funkcje w Twoim domu. Cechą charakterystyczną inteligentnego domu jest właśnie element komunikacji między urządzeniami. Dzięki temu, że tworzą one zintegrowany system mogą polegać na sobie nawzajem i w efekcie podejmować inteligentniejsze decyzje. Systemy inteligentnego domu znane są również jako automatyka domowa, bo urządzenia zintegrowane ze sobą są w stanie automatycznie podejmować działania – oczywiście w zgodzie z tym, co wcześniej ustalisz.

Spróbuj wyobrazić sobie taką sytuację: decydujesz się umieścić w łazience czujnik zalania. Takie urządzenie samo w sobie jest w stanie wszcząć alarm kiedy wykryje zalanie. Ale co jeśli nikogo nie będzie w domu? Z pomocą przychodzi elektrozawór, który po otrzymaniu informacji od czujnika, sam odetnie dopływ wody. Sytuacja opanowana dzięki sprawnej komunikacji między elementami Twojego inteligentnego domu. Co więcej, Ty również jesteś na bieżąco z tym, co dzieje się w domu, bo otrzymujesz powiadomienia na telefon komórkowy i możesz zdalnie kontrolować działanie urządzeń. Tak właśnie może ułatwiać Tobie życie system inteligentnego domu.

Warto wspomnieć też o tym, że skala takiego systemu zależy w dużej mierze od Ciebie. Możesz zdecydować się na usprawnienie wybranego aspektu funkcjonowania Twojego domu, na przykład zainstalowanie inteligentnych termostatów. Inną opcją będzie zbudowanie systemu, który otoczy Twój dom opieką na różnych płaszczyznach – od ochrony przed włamaniem, po sterowanie temperaturą czy wodą. Ważne jest więc to, żeby zastanowić się jakie są Twoje najważniejsze potrzeby i od tego rozpocząć tworzenie inteligentnego domu.

Jakie zalety ma dom inteligentny?

Szczegółowe korzyści automatyki domowej zależą oczywiście od tego, jakie urządzenia wykorzystasz, ale istnieją też zalety, które zauważysz niezależnie od charakteru i rozmiaru swojego systemu inteligentnego domu.

Systemy smart home pomagają zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie. Możesz stworzyć system zaprojektowany tak, aby odstraszać potencjalnych włamywaczy lub wyposażyć dom w czujniki ruchu i kamery. Inteligentny dom ochroni Cię również przed zagrożeniami związanymi z awariami: tutaj wesprą Cię czujniki zalania czy urządzenia chroniące instalację grzewczą przed zamarznięciem.

Jeszcze inną korzyścią płynącą z używania inteligentnych systemów domowych są oszczędności. Zauważysz je dzięki niższym rachunkom: urządzenia inteligentnego domu dbają o wydajne zużycie ciepła, prądu czy wody. Z automatycznymi pomocnikami łatwiej jest przyzwyczaić się do oszczędnych nawyków – na przykład obniżania temperatury w domu, kiedy nikogo w nim nie ma. Smart home to też możliwość uniknięcia wysokich kosztów domowych awarii.

Nie ma przesady w powiedzeniu, że zainstalowanie urządzeń inteligentnego domu może przenieść komfort codziennego życia na nowy poziom. Sterowanie systemem z poziomu telefonu w każdym miejscu na ziemi i o każdej porze to wygoda, którą z pewnością docenisz Ty i inni domownicy.

Ogromną zaletą niektórych systemów inteligentnego domu jest prostota. Najlepsi producenci dbają o to, żeby ich systemy były proste do skonfigurowania i intuicyjne w użytkowaniu. Niektóre urządzenia wymagają pomocy profesjonalnego instalatora, ale wiele elementów nowoczesnego domu, na przykład inteligentne głowice do kaloryferów, będziesz w stanie zamontować i uruchomić samodzielnie.

Kiedy już wiesz jakie zalety ma smart home, czas przyjrzeć się z bliska procesowi tworzenia inteligentnego domu na miarę.

Czy inteligentny budynek trzeba zaplanować już na etapie projektowania domu?

Jednym z częstych mitów dotyczących systemów automatyki domowej jest myślenie, że to rozwiązanie jedynie dla ludzi, którzy właśnie budują swój własny dom.

Oczywiście projektowanie wymarzonego domu to świetna okazja do wyposażenia go w inteligentne urządzenia, ale nie jest to jedyny moment na wprowadzenie takiego systemu do domu. Automatykę domową można zainstalować także w już wykończonych mieszkaniach i domach. Sprawdzi się ona także w miejscach, które wynajmujesz, bo bezprzewodowe urządzenia da się bez problemu przenosić z miejsca na miejsce.

Czy trudno jest zamienić swój dom w smart home?

Niektórzy myślą, że metamorfoza domu w kierunku smart home wymaga remontu albo ingerencji w istniejące instalacje. Tymczasem na rynku są dostępne bezprzewodowe systemy automatyki domowej, w które możesz wyposażyć dom bez potrzeby prowadzenia kabli czy wiercenia w ścianach.

Wspominaliśmy już o tym, że niektóre elementy inteligentnego domu będą wymagały wsparcia doświadczonego instalatora – dotyczy to takich urządzeń jak na przykład sterownik podłączony do pieca czy bojlera. To jednak jednorazowa pomoc – codzienne użytkowanie systemu inteligentnego domu nie powinno sprawić Tobie żadnych problemów.

Inteligentny dom na co dzień

Już wiesz, że systemy smart home mogą znacznie zwiększyć komfort Twojego życia i dają Ci kontrolę nad różnymi aspektami funkcjonowania domu. Ważne jest jednak to, że sterowanie urządzeniami i zarządzanie inteligentnym domem wcale nie musi zajmować dużo Twojego czasu.

W przypadku wielu urządzeń aplikacja zarządzająca systemem wyposażona jest w opcję tworzenia harmonogramów. Dzięki niej możesz ustalić raz na jakiś czas reguły dostosowane do rytmu dnia domowników: jeśli większość dnia spędzasz poza domem, możesz nieco obniżyć temperaturę grzejników w tych godzinach. Zaplanuj podniesienie poziomu grzania na Twój powrót do domu – przywita Cię przyjemne ciepło. Zarządzanie inteligentnym domem przy pomocy harmonogramów sprawi, że urządzenia nie będą wymagały Twojej uwagi na co dzień.

A co jeśli wydarzy się coś, o czym powinieneś wiedzieć? Wcale nie musisz osobiście kontrolować urządzeń zainstalowanych w Twoim domu. Kiedy system wykryje potencjalne zagrożenie lub już istniejącą awarię (zalanie czy pożar), dowiesz się o tym natychmiast dzięki alarmom czy powiadomieniom mobilnym. Nic ważnego nie umknie Twojej uwadze.

Z czego składa się inteligentny dom?

Sercem systemów domowej automatyki często jest jednostka centralna. Taka centrala może komunikować się ze wszystkimi urządzeniami za pomocą fal radiowych. Zcentralizowany system smart home sprawia, że dokładanie kolejnych urządzeń jest prostsze, bo wystarczy je tylko zintegrować z centralą, a nie ze wszystkimi elementami systemu.

Pozostałe urządzenia wchodzące w skład inteligentnego domu zależą przede wszystkim od Twoich preferencji, ale wśród najpopularniejszych elementów znajdują się te odpowiadające za:

  • zarządzanie ciepłem w domu,
  • kontrolę oświetlenia w domu i na zewnątrz,
  • zarządzanie dopływem wody,
  • sterowanie bramą i roletami,
  • ochronę domu przed włamaniem, zalaniem czy pożarem.

Inteligentny dom z Auraton Smart

Auraton Smart to bezprzewodowy system inteligentnych urządzeń, który pomoże Ci zamienić swój dom w prawdziwy smart home. Możesz samodzielnie skomponować swój pakiet urządzeń lub skorzystać z jednego z zestawów przygotowanych do wygodnego sterowania temperaturą we wszystkich pomieszczeniach lub zabezpieczenia kluczowych miejsc w domu przed zalaniem.


Wszystkie inteligentne urządzenia dostępne w ofercie Auraton Smart zostały zaprojektowane z myślą o rodzinach: ich instalacja jest prosta, a sterowanie przy pomocy telefonu komórkowego bardzo wygodne. Jednocześnie elementy systemu są zabezpieczone przed dziecięcymi zabawami, więc idealnie nadają się do domów gdzie mieszkają nawet najbardziej ciekawscy mali odkrywcy.

Zobacz w jaki sposób Twoje życie może stać się prostsze w inteligentnym domu – dowiedz się więcej o naszej ofercie.