Niższe rachunki zimą, czyli inteligentne ogrzewanie domu

Zastanawiasz się jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w domu? Rezygnowanie z ciepłego powietrza i siedzenie pod kocem przez cały dzień to słabe rozwiązania. W obniżeniu rachunków najlepiej pomaga nowoczesna technologia i urządzenia z prostą, intuicyjną obsługą. Rozbudowana automatyka tworzy inteligentny dom, na który decydują się dzisiaj zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby mieszkające same czy nawet osoby starsze. Znajomość zasad dotyczących wietrzenia czy rozmieszczenia grzejników jest równie ważna, dlatego przygotowaliśmy artykuł porządkujący wiedzą na temat oszczędności w ramach ogrzewania mieszkania lub domu.

Niższe rachunki zimą, czyli inteligentne ogrzewanie domu

Zastanawiasz się jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w domu? Rezygnowanie z ciepłego powietrza i siedzenie pod kocem przez cały dzień to słabe rozwiązania. W obniżeniu rachunków najlepiej pomaga nowoczesna technologia i urządzenia z prostą, intuicyjną obsługą. Rozbudowana automatyka tworzy inteligentny dom, na który decydują się dzisiaj zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby mieszkające same czy nawet osoby starsze. Znajomość zasad dotyczących wietrzenia czy rozmieszczenia grzejników jest równie ważna, dlatego przygotowaliśmy artykuł porządkujący wiedzą na temat oszczędności w ramach ogrzewania mieszkania lub domu

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w domu? Kilka prostych zasad

Zanim zajmiemy się ściśle tym, czym jest inteligentne ogrzewanie, zapoznaj się z prostymi zasadami dotyczącymi oszczędności, niezależnie od tego jaki system masz lub planujesz mieć w swoim domu

  1. Kanapa, fotel, stół i wszystkie inne meble nie powinny blokować kaloryfera – w przeciwnym razie, skuteczność ogrzewania jest za mała. Minimalna odległość przedmiotów od grzejnika do 15 cm. 
  2. Nie wieszaj prania na grzejniku, wykorzystując jego ciepło. Zwiększa to wilgotność powietrza i powoduje spadek temperatury w pomieszczeniu. Może też spowodować rozwój pleśni, szczególnie niebezpiecznych dla astmatyków i alergików.
  3. Pamiętaj, że wietrzenie powinno być krótkie, ale intensywne – koniecznie przy wyłączonym ogrzewaniu
  4. Dla grzejników znajdujących się przy ścianie, warto zamówić specjalne ekrany naklejone za nimi. Są tanie i odbijają ciepło. 
  5. Jeśli to konieczne – kup wysokiej jakości uszczelki do okien i rozwiąż problem nieszczelności. 
  6. Zwróć uwagę na to, czy grzejniki nie są zapowietrzone. Zapowietrzenie należy zgłosić pracownikom administracji (w przypadku spółdzielni) lub poprosić specjalistą o ich odpowietrzenie. 
  7. Reguluj temperaturę w pomieszczeniach – nie wszystkie i nie o każdej porze muszą mieć ten sam poziom ciepła. Aby zaoszczędzić możesz np. zrezygnować z ogrzewania pokoju pod Twoją nieobecność lub kuchni w nocy. 

Inteligentne ogrzewanie mieszkania – co to jest i czy naprawdę warto? 

W klasycznych domach pomocą w zarządzaniu ogrzewaniem jest głowica termostatyczna- zawór przy kaloryferze z cyframi od 1 do 5. We wnętrzu głowicy umieszczono element regulujący temperaturę w pokojach. Można to robić poprzez manualne przekręcanie głowicy w jedną lub w drugą stronę. W takim przypadku mieszkańcy nie mają jednak pełnej kontroli nad ogrzewaniem. Jeśli zapomną obniżyć temperaturę na czas wyjścia z domu (np. na cały dzień), grzejniki będą stale działać i tym samym generować koszty. Inteligentne ogrzewanie domu to inny system – wydajniejszy i bardziej komfortowy. Zestawy najczęściej można dowolnie mieszać, tak aby każdy mógł wybrać to, czego potrzebuje, Aktualnie w ofercie AURATON Smart klient ma do wyboru: termostat (bezprzewodowy), głowica elektroniczna i sterownik urządzenia grzewczego. Należy pamiętać, że firma stale rozszerza swoją ofertę, dając swoim klientom jeszcze większe możliwości. Do najważniejszych zalet stosowania urządzeń wpisujących się w smart home należą: 

  • możliwość zdalnego sterowania ogrzewaniem (za pomocą aplikacji mobilnej AURATON Smart), 
  • możliwość ustalenia tygodniowego harmonogramu (dostosowanego np. do czasu pracy) i automatyczne ustawianie się temperatur w pomieszczeniu, 
  • zapobieganie zamarzaniu instalacji poprzez podnoszenie temperatury w pomieszczeniu, jeśli pod nieobecność mieszkańców spadnie poniżej 4 stopni Celsjusza, 
  • informowanie o konieczności wymiany baterii przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, 
  • łatwa, intuicyjna obsługa, 
  • precyzja działania – wyświetlacz termostatu precyzyjnie wskazuje temperaturę pomieszczenia i umożliwia jej regulację dokładnie z taką samą precyzją, 
  • bezpieczeństwo dzieci i Twój spokój – np. głowica Radiator Controller została zaprojektowana tak, aby najmłodsi nie poradzili sobie z jej demontażem
  • uniwersalny, minimalistyczny design urządzeń.

Kluczem do oszczędności jest wspomniany sterownik (Heater Controller). Stosując go, masz pełną kontrolę nad pracą urządzeń grzewczych – działają wtedy, kiedy to konieczne. Wraz z termostatem i głowicą elektroniczną, tworzysz najlepszy model ogrzewania, wpływający na obniżenie rachunków. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tradycyjne ogrzewanie generuje ok. 70% kosztów w ciągu roku, dlatego tak ważne jest szukanie oszczędności właśnie w tej sferze. Jednocześnie inteligentne ogrzewanie to maksymalna poprawa komfortu. 

Inteligentny dom dla wszystkich 

Decyzja o inteligentnych rozwiązaniach i wprowadzeniu urządzeń, które pomagają zaoszczędzić na ogrzewaniu w domu, obejmuje różne etapy. Dobrze jest wybrać inteligentny dom podczas planowania jego budowy, ale zmiany można wprowadzić również w istniejących już budynkach. Zachęcamy również do zapoznania się z innymi urządzeniami, które umożliwiają zdalne i w pełni kontrolowane sterowanie energią elektryczną i zasobami wody.