Inteligentny dom – system otwarty czy zamknięty?

Przed osobami, które chcą stworzyć inteligentny dom pojawia się dużo pytań. Jednym z nich jest pytanie o to czy wybrać system otwarty czy zamknięty? Czym różnią się te dwa rodzaje systemów i jakie mają wady/zalety? 

Przed osobami, które chcą stworzyć inteligentny dom pojawia się dużo pytań. Jednym z nich jest pytanie o to czy wybrać system otwarty czy zamknięty? Czym różnią się te dwa rodzaje systemów i jakie mają wady/zalety? 

Jakie cechy ma system otwarty inteligentnego domu?

Otwarty system inteligentnego domu polega na integracji urządzeń (np. sterowników) pochodzących od różnych producentów. W takiej sytuacji można swobodnie sięgać po artykuły różnych firm i dopasować je do swoich potrzeb. System otwarty ma też jednak swoje wady:

  • znalezienie pasujących do siebie urządzeń może być czasochłonne i problemowe,
  • pomoc techniczna obejmuje poszczególne urządzenia, a nie cały system,
  • różnice w wyglądzie i nawigacji każdego z urządzeń utrudniają ich obsługę (sprawiają, że obsługa nie jest intuicyjna), 
  • pojawia się problem gwarancji – w przypadku awarii trudniej jest wyegzekwować działanie ze strony producentów. 

Jakie cechy ma system zamknięty inteligentnego domu? 

W systemie zamkniętym stosuje się urządzenia jednego producenta, bez możliwości integracji sprzętu innych firm. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się to utrudnieniem, w rzeczywistości zamknięty system inteligentnego domu ma wiele zalet.

  • Opiera się na kompatybilności urządzeń – wszystkie dobrze ze sobą współpracują.
  • Użytkownik może liczyć na kompleksowe wsparcie techniczne i działania serwisowe.
  • Producent dba o user experience (z ang. doświadczenie użytkownika) pod każdym względem – dotyczy to nie tylko urządzeń, ale też np. obsługującej je aplikacji mobilnej. 
  • Przy występujących problemach można szybko znaleźć ich przyczyny i znaleźć rozwiązanie. 

Wady systemu zamkniętego są odczuwalne w przypadku awarii lub zawieszenia działalności firmy. Jednak zwykle przedsiębiorstwa opierające się na systemie zamkniętym, rozwijają się, a nie zamykają. W praktyce oznacza to, że możesz dopasowywać kolejne urządzenia i rozszerzać swój smart home. Poza tym wybór produktów jednej firmy może wiązać się z korzyściami w postaci znaczących rabatów

Przeczytaj też: Inteligentny dom – system przewodowy czy bezprzewodowy? 

System AURATON Smart – zobacz naszą ofertę

Odpowiedź na pytania o to czy lepiej wdrażać system otwarty czy zamknięty jest subiektywna. W AURATON Smart proponujemy inteligentne sterowanie domem oparte na systemie zamkniętym. Możesz stworzyć smart home o dowolnej konfiguracji urządzeń, w obrębie naszych produktów odpowiadających za zarządzanie ogrzewaniem, wodą, oświetleniem, roletami i bramą wjazdową. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów na blogu i zapoznania się z kompleksową listą produktów.