Jak działa głowica termostatyczna?

Nie wiesz jak zamontować głowicę termostatyczną? Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat jej działania? A może szukasz inteligentnych rozwiązań, które podniosą komfort codzienności? Zapraszamy do przeczytania tekstu.

Jak działa głowica termostatyczna

Nie wiesz jak zamontować głowicę termostatyczną? Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat jej działania? A może szukasz inteligentnych rozwiązań, które podniosą komfort codzienności? Zapraszamy do przeczytania tekstu. 

Jak działa klasyczna głowica termostatyczna?

Jeśli zastanawiasz się jak działa tradycyjna głowica temostatyczna, ten akapit przybliży Ci cały mechanizm. We wnętrzu głowicyumieszcza się sprężysty mieszek z cieczą o dużej rozszerzalności cieplnej. Dzięki temu następuje reakcja na zmiany temperatury otoczenia. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu zwiększa się, to ciśnienie i objętość mieszka z cieczą również wzrasta. Mieszek naciska na popychacz głowicy wystarczająco mocno, by pokonać opór sprężyny i spowodować zamknięcie trzpienia zaworu termostatycznego. Jak działa głowica, gdy temperatura w pomieszczeniu spada? Ciecz w mieszku zmniejsza ciśnienie i objętość. Spada również nacisk na sprężynę i w efekcie zawór termostatyczny otwiera się. Dzięki temu, woda w grzejniku przepływa intensywniej i powoduje wzrost temperatury otoczenia. 

Praktyczne porady – o tym pamiętaj

Ręczne ustawianie temperatury powietrza jest bardzo proste i każdy je zna – wystarczy przekręcić głowicę zgodnie z oznaczeniami i oczekiwanym poziomem ciepła. Ale czy na pewno wiesz jak zadbać o optymalną temperaturę i prawidłowe wietrzenie mieszkania? Pamiętaj, aby stosować poniższe wskazówki. 

  • W mieszkaniu lub w domu powinna panować stała temperatura powietrza – ok. 20°C. Jeśli na zewnątrz jest ok.0°C, a we wnętrzu np. 23°C, to ze środka ucieka aż o 15% więcej ciepła niż wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi 20°C. Co jest drogą ucieczki temperatury? Oczywiście okna i ściany. 
  • Aby głowica termostatyczna i grzejnik działały prawidłowo, nie powinny być niczym zasłonięte. Nie stawiaj przy nich mebli ani innych urządzeń. 
  • Wietrzenie pomieszczenia powinno trwać kilka minut, przy szeroko otwartych oknach i zmniejszeniu temperatury do najniższej.
  • Nie dopuść do całkowitego wychłodzenia domu lub mieszkania. Nawet wtedy, kiedy wyjeżdżasz na dłuższy czas, ustaw minimalną temperaturę. 
  • Zadbaj o szczelność okien i ocieplenie budynku – straty ciepła będą dużo mniejsze. 

Elektroniczna głowica termostatyczna 

Klasyczne głowice mają kilka wad. Jedną z nich jest brak precyzji w określaniu temperatury powietrza. Drugi minus to konieczność ręcznej regulacji. Kiedy po powrocie do mieszkania chcemy je ogrzać, trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt minut. Alternatywą dla standardowych rozwiązań jest głowica elektroniczna, która doskonale kontroluje temperaturę powietrza w każdym pomieszczeniu. W ofercie AURATON Smart dostępna jest głowica Radiator Controller, współpracująca z centralą Auraton Pulse i termostatem Heat Monitor. Wspólnie zapamiętują przyzwyczajenia domowników i dopasowują ogrzewanie. Ważne jest także to, że bezprzewodowy termostat elektroniczny Heat Monitor precyzyjnie mierzy temperaturę, czego nie da się osiągnąć w standardowych rozwiązaniach. Domownicy mogą też sami dostosować temperaturę do swojego stylu życia i rytmu dnia. Sterowanie ogrzewaniem jest możliwe za pomocą aplikacji na smartfona (Auraton Smart App), dzięki czemu można to robić na odległość. Wracasz do domu po weekendzie i chcesz zastać ciepłe pomieszczenie? Możesz to zrobić za pomocą kilku kliknięć. Poza tym elektroniczna głowica oferowana przez nas:

  • zmniejsza rachunki za ogrzewanie (planowanie działania grzejnika korzystnie wpływa na wydajne zarządzanie energią), 
  • jest lepsza dla środowiska naturalnego, 
  • jest bezpieczna dla dzieci – po montażu głowicy (samodzielnym) dzieci nie poradzą sobie z jej demontażem.

Masz więcej pytań? Zapoznaj się z pozostałymi artykułami na blogu lub opisami urządzeń. Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnego doradztwa – zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.