Komfort cieplny – jak go poprawić?

Zapewnienie komfortu cieplnego to pojęcie, które w polskich warunkach najczęściej kojarzy się z ogrzewaniem. Zmiany klimatu są jednak faktem – związane z tym są coraz częstsze i bardziej dokuczliwe fale upałów To sprawia, że konieczne staje się poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią zachowanie optymalnej temperatury w mieszkaniu również podczas najgorętszych miesięcy. W jaki sposób możesz zadbać o komfort cieplny przez cały rok z produktami Auraton?

Najczęściej przywoływana definicja komfortu cieplnego podaje, że jest to stan zrównoważonego bilansu cieplnego człowieka, w którym nie odczuwa on ciepła ani zimna. W praktyce oznacza to, że komfort cieplny człowieka to idealne warunki, w których nie jest ani za zimno, ani za gorąco. Oczywiście jest to kwestia bardzo subiektywna – każda osoba ma inną tolerancję na zimno i ciepło. Najczęściej można się jednak spotkać z opiniami ekspertów mówiącymi, że przedział temperatur odbieranych przez większość osób jako idealny to około 20-23 stopnie Celsjusza w okresie zimowym oraz 24-28 stopni latem.

Choć nie mamy wpływu na temperatury panujące na zewnątrz, dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym w budynkach i pomieszczeniach coraz łatwiej możemy osiągać komfort cieplny. Co to oznacza w praktyce?

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania, które pozwalają na automatyczną zmianę temperatury nie tylko w zależności od dnia, ale także od pory dnia i nocy. Pozwala to nie tylko na zachowanie komfortu cieplnego, ale i kontrolę wydatków poniesionych na ogrzewanie lub klimatyzację. Tak działają między innymi urządzenia do sterowania ogrzewaniem Auraton, sprzyjające optymalnemu dostosowaniu panującej we wnętrzu temperatury do potrzeb domowników lub – w przypadku biur lub obiektów użyteczności publicznej – użytkowników danej przestrzeni.

Urządzenia do ogrzewania grzejnikowego Auraton Smart
Urządzenia do ogrzewania podłogowego Auraton Smart

Komfort cieplny

Choć komfort cieplny w mieszkaniu jest czymś subiektywnym, przeprowadzono wiele badań naukowych mających na celu usystematyzowanie tej kwestii i opracowanie dotyczących jej międzynarodowych norm. Do najważniejszych należą obserwacje duńskiego inżyniera Ole Fangera, które stały się podstawą dla obowiązującej w Polsce normy PN-EN ISO 7730:2006 – Ergonomia środowiska termicznego.

Według niej, podstawowym wskaźnikiem pozwalającym na badanie oraz określenie komfortu termicznego w budynku jest PMV (z ang. Predicted Mean Vote). Stanowi on przewidywaną ocenę tworzoną przez grupę osób, z których każda miałaby opisać swoje odczucia cieplne za pomocą siedmiostopniowej skali:

  •  +3 – gorąco,
  • +2 – ciepło,
  • + 1 – lekko ciepło,
  • 0 – obojętnie,
  • -1 – lekko chłodno,
  • -2 – chłodno,
  •  -3 – zimno.

Ostateczna wysokość PMV szacowana jest na podstawie licznych czynników takich jak metabolizm, aktywność fizyczna, odzież, jaką mają na sobie dane osoby czy temperatura powietrza.

Według ekspertów statystycznie największy komfort termiczny w budynku zapewnia PMV w przedziale od –0,5 do +0,5 – niezadowolonych z niej będzie bowiem zaledwie około 10% osób. Wskaźnikowi temu odpowiadają wspomniane już temperatury, które zimą wynoszą od 20 do 23°C, zaś latem – 24 do 28°C. Przyjmuje się też, że granica tolerancji w stosunku do podanych, uważanych za uniwersalne, wartości, wynosi około 1,5 stopnia Celsjusza w każdą stronę.

Co ważne, temperatura komfortu cieplnego nie będzie taka sama dla każdego pomieszczenia. W pokoju wyposażonym w takie sprzęty jak dywany, meble lub zasłony będzie subiektywnie cieplej, niż w łazience czy prawie pustym pomieszczeniu, nawet jeśli zostaną nagrzane do idealnie takiej samej temperatury.

Należy o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy planuje się instalację systemu sterującego ogrzewaniem. Najlepiej, jeśli każdym urządzeniem grzewczym steruje osobny termostat. Zarządzanie ich pracą może być bardzo łatwe dzięki Auraton Pulse – centrali systemu SMART, która umożliwia sterowanie wieloma urządzeniami za pomocą jednej aplikacji mobilnej.

Co wpływa na komfort cieplny?

Temperatura to nie jedyna kwestia, która decyduje o panującym w pomieszczeniu komforcie termicznym. Wilgotność, temperatura na zewnątrz, rodzaj ogrzewania lub chłodzenia – to często pomijane, a mające istotny wpływ na samopoczucie przebywających w nim osób.

Tym, co wpływa na komfort cieplny w szczególnie zauważalny sposób, jest wilgotność powietrza. Przyjmuje się, że jej wartość nie powinna przekraczać 70% (dotyczy to zarówno mieszkań, jak i pomieszczeń biurowych), przy czym powinna wynosić około 45% zimą oraz 50% latem.

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności jest stosunkowo trudnym zadaniem, zwłaszcza przy bardzo zmiennej pogodzie (co jest szczególnie zauważalne latem, w okresie częstego występowania burz). Odpowiednie wartości wilgotnościowe można uzyskać dzięki wietrzeniu, korzystaniu z oczyszczaczy oraz nawilżaczy powietrza, a także dzięki usprawnieniu działania przewodów wentylacyjnych. Należy również unikać nadmiernego przegrzewania mieszkania zimą. W tym z kolei pomocne są urządzenia w inteligentny sposób sterujące ogrzewaniem, takie jak Heat Monitor – termostat bezprzewodowy dbający o to, by mieszkanie nie było nadmiernie ogrzewane pod nieobecność domowników. To oznacza nie tylko mniejsze rachunki za ogrzewanie, ale i mniej przesuszone powietrze.

Heat Monitor

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na komfort termiczny jest temperatura poszczególnych sprzętów, jak również podłóg, sufitu czy ścian. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaizolowanie ścian budynku. Nie tylko ułatwia to uzyskanie i utrzymanie najlepszej temperatury, ale nie dopuszcza do sytuacji, w której np. oparcie się o ścianę wywoła wyraźny dyskomfort.

Słaba izolacja termiczna sprawia, że w okresie zimowym temperatura ścian może spaść nawet do zaledwie 10 stopni Celsjusza. To oddziałuje nie tylko na subiektywne poczucie komfortu, ale i utrudnia utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniu, prowadząc do zwiększenia wydatków przeznaczonych na ogrzewanie.

Co ciekawe, nie tylko obecność bardzo zimnych powierzchni negatywnie wpływa na poczucie komfortu termicznego. Normą jest, że nieprzyjemne odczucia powoduje również obecność mocno nagrzanych elementów takich jak grzejniki, rozgrzana letnim słońcem ściana czy zbyt gorąca podłoga z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym. Ich temperatura określana jest mianem temperatury radiacyjnej; jeśli jej wartość znacząco różni się od tego, jak ciepłe jest powietrze, osiągnięcie komfortu cieplnego może być bardzo utrudnione.

Warto jednak zaznaczyć, że obecność ogrzewania podłogowego może bardzo korzystnie wpływać na rozkład temperatur w pomieszczeniu, a co za tym idzie – na samopoczucie przebywających w nim osób. Dzieje się tak dzięki unoszeniu się ciepłego powietrza ku górze i jego stopniowemu wychładzaniu. To sprawia, że w okolicy głowy i ramion temperatura będzie nieco niższa niż w obrębie nóg. Oprócz tego elementem grzewczym jest cała podłoga, dzięki czemu pomieszczenie jest ogrzewane w sposób bardziej równomierny niż przy tradycyjnych grzejnikach.

Osiągnięcie i utrzymanie rozumianego zgodnie z normami BHP komfortu cieplnego w domu wymaga zastosowania systemów, które pozwalają na grzanie, chłodzenie i wentylowanie powietrza w zależności od potrzeb. Może się to wydawać bardzo skomplikowane – w praktyce większość osób odruchowo podkręca grzejniki lub otwiera okna, gdy czuje, że w pomieszczeniu jest za zimno lub zbyt gorąco. Stosowanie systemów smart home eliminuje konieczność wykonywania tych czynności.

Komfort cieplny latem – jak o niego dbać z Auratonem?

W miesiącach letnich bardzo często konieczne jest obniżanie temperatury panującej w mieszkaniu. Najczęściej w tym celu stosowane są klimatyzatory. Większość nowoczesnych modeli dostępnych na rynku może być zintegrowanych z systemami typu smart home, w tym z produktami Auraton Smart. Dzięki temu w upalne dni system może uruchomić klimatyzator, by utrzymać pożądaną temperaturę. Dodatkowo dzięki aplikacji Auraton Smart App można samodzielnie włączyć urządzenie przebywając poza domem, a w rezultacie cieszyć się komfortem cieplnym od pierwszych chwil po powrocie.

Szczególnie praktycznym rozwiązaniem są urządzenia takie jak Auraton Temperature Sensor Indoor – inteligentny termometr, który mierzy temperaturę, a następnie komunikuje o tym system smart, by ten zarządził urządzeniem grzewczym lub klimatyzacyjnym. Dzięki temu ich praca jest dostosowana do aktualnych warunków, co pozwala zwiększyć komfort cieplny domowników, zapewniając przy tym oszczędność energii.

Temperature Sensor Indoor

Nowoczesne rozwiązania z zakresu smart home umożliwiają utrzymywanie idealnej temperatury wewnątrz pomieszczenia, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Warto wspomnieć tutaj o regulatorze temperatury Auraton Libra, który działa w trybie ogrzewania lub chłodzenia. Innym przykładem rozwiązania, którego różne funkcje mogą być wykorzystane zimą i latem jest Heater Controller – sterownik urządzenia grzewczego, który precyzyjnie zarządza pracą pieca, bojlerów, pomp czy dużych grzejników elektrycznych. Należy on to najbardziej uniwersalnych urządzeń, pasujących do niemal każdej domowej instalacji. Dodatkowo harmonogram jego pracy można bez trudu dopasować do trybu życia domowników oraz ich przyzwyczajeń, a w razie potrzeby – szybko zmienić go za pomocą wspomnianej aplikacji mobilnej.

Czytaj także: