Regulator temperatury – jak za jego pomocą sterować ogrzewaniem?

Dzięki stosowaniu termostatów oszczędzanie paliwa lub energii elektrycznej staje się łatwiejsze. Jednocześnie jego stosowanie nie obniża codziennego komfortu funkcjonowania w ogrzewanych pomieszczeniach.

Pokojowy regulator temperatury (termostat) to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest efektywne gospodarowanie energią cieplną. Może zarządzać pracą kotłów zasilanych różnego rodzaju paliwem – gazem, ekogroszkiem, pelletem, a nawet elektrycznych.

Regulator temperatury pokojowy – co to jest?

Regulator (termostat) pokojowy to urządzenie sterujące pracą kotła. Odbywa się to na podstawie dokonywanych przez nie pomiarów temperatury w pomieszczeniu, w którym się znajduje czujnik, lub w którym sprzęt ten został zamontowany.

Dzięki stosowaniu pokojowego regulatora temperatury spalanie kotła staje się bardziej ekonomiczne. Dodatkowo temperatura panująca w pomieszczeniach jest dokładnie taka, jak zostało to ustalone przez użytkownika.

Aby jednak regulacja temperatury przebiegała w prawidłowy sposób, konieczne jest zainstalowanie regulatora w odpowiednim miejscu. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku termostatu pokojowego przewodowego. Nie należy go montować ani w najcieplejszym pomieszczeniu, ani najchłodniejszym. W pierwszym przypadku może to bowiem skutkować niedostatecznym ogrzewaniem chłodniejszych pomieszczeń. Z kolei odwrotna sytuacja może powodować nadmierne zużycie ciepła i utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury w innych miejscach.

Regulator temperatury – rodzaje

Wybór odpowiedniego regulatora temperatury do pieca zależy od kilku czynników takich jak typ instalacji, środowisko pracy, a także tym urządzenia grzewczego.

Większość nowoczesnych termostatów jest kompatybilna z różnymi rodzajami pieców – ten sam regulator temperatury pasuje do pieca gazowego, elektrycznego, węglowego, olejowego itp. Urządzenia te można podzielić na kilka kategorii.

Termostaty mogą występować w wersjach przewodowych lub bezprzewodowych. Montaż przewodowych jest nieco trudniejszy, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę instalację elektryczną. Są jednak tańszym rozwiązaniem. Z kolei modele bezprzewodowe nie wymagają okablowania, dzięki czemu ich instalacja jest znacznie łatwiejsza; dodatkowo mogą być umieszczane w dowolnym miejscu. Należy się jednak upewnić, że wybrany model bezprzewodowego regulatora temperatury do pieca (gazowego lub innego) dysponuje odpowiednim zasięgiem, szczególnie w przypadku większych domów.

Przewodowy regulator Pictor DS

Wyróżnia się także termostaty mechaniczne oraz elektryczne. Mechaniczne są tańszym oraz łatwiejszym w obsłudze rozwiązaniem; ich działanie opiera się na rozszerzających się lub kurczących w zależności od temperatury elementach, które generują przesyłany do układu grzewczego sygnał. Z kolei urządzenia elektroniczne mają wbudowany programator. Automatyzuje on proces ustawiania temperatury i stwarza możliwość ustawiania temperatury w pomieszczeniu. To właśnie termostaty elektroniczne pozwalają na tworzenie harmonogramów, dzięki którym nie trzeba pamiętać o ciągłym ustawianiu temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu, choć droższe od mechanicznych, są znacznie wygodniejszym, a w dalszej perspektywie także ekonomicznym rozwiązaniem.

Warto wspomnieć także o termostatach różniących się między sobą sposobem montażu. Można tutaj wyróżnić regulatory natynkowe, podtynkowe, a także wolnostojące lub zamontowane na szynach DIN.

Czy termostat pokojowy jest potrzebny? Do czego służy?

Utrzymanie właściwej temperatury w domu przy klasycznej instalacji grzewczej wymaga wiele wysiłku. Konieczna jest częsta kontrola, czy w piecu jest jeszcze opał i czy dobrze się pali. Termostat pokojowy umożliwia łatwe sterowanie temperaturą w domu dzięki kilku prostym ustawieniom. Umożliwia na przykład ustawienie optymalnej temperatury w domu do spania na noc, a także to, o której rano ma się włączyć ogrzewanie i do jakiej temperatury nagrzać poszczególne pomieszczenia.

Regulator temperatury to urządzenie, które jest nie tylko bardzo praktyczne i zapewnia wysoki poziom komfortu, ale także oszczędności. Przykładem jest sytuacja, w której piec włącza ogrzewanie np. na pół godziny przed powrotem domowników. Dzięki temu w domu jest dostatecznie ciepło, a jednocześnie nie dochodzi do sytuacji, w której opał czy energia jest zużywana do ogrzania pustych pomieszczeń.

Szczególnie odczuwalne jest to w niedostatecznie ocieplonych lub starych budynkach. Utrzymanie komfortowej temperatury w domu zimą oraz latem bywa w nich bardzo utrudnione.

Inną sytuacją, w której termostat pokojowy ułatwia funkcjonowanie oraz wdrażanie oszczędności, są wakacje, urlopy lub ferie, gdy domownicy wyjeżdżają. Dotyczy to szczególnie zimy, gdy całkowite wyłączenie ogrzewania może skutkować nadmiernym spadkiem temperatury w domu. Przy silnych mrozach może to doprowadzić np. do zamarznięcia wody w rurach lub innych problemów. Współczesne urządzenia, takie jak termostat bezprzewodowy Heat Monitor umożliwiają łatwe ustawienie stałej, bezpiecznej temperatury na długi czas, nawet do kilku miesięcy, a także jej szybkie podniesienie przed powrotem do domu.

Heat Monitor

Dodatkową zaletą urządzeń do sterowania ogrzewaniem tego typu jest możliwość zdalnego sterowania przez aplikację mobilną. Dzięki temu nawet osoby, które nie funkcjonują w regularnym rytmie i nie mają pewności, kiedy dokładnie wrócą do domu, mogą zapewnić sobie niezbędny komfort cieplny.

Zdalne sterowanie ogrzewaniem za pomocą aplikacji to jeden z elementów technologii inteligentnego domu. Pojęcie to odnosi się do możliwości sterowania w ten sposób licznymi urządzeniami w domu, takimi jak rolety czy systemy oświetlenia.

Jak działa termostat pokojowy?

Sterowanie temperaturą w przypadku termostatów pokojowych możliwe jest dzięki oprogramowaniu, które mierzy jej wartość w pomieszczeniu i porównuje z tą, która została określona jako docelowa. Jeżeli jej wartość jest niższa niż zadeklarowana, do systemu grzewczego zostaje wysłana informacja o konieczności uruchomienia ogrzewania. Gdy temperatura w domu osiągnie maksymalny poziom, piec lub kocioł grzewczy jest wyłączany. Jest to tak zwana regulacja ze sprzężeniem wstecz – regulator nie monitoruje ilości utraconego ciepła ani owych strat nie przewiduje. Reaguje za to na realne zmiany skutkujące modyfikacją temperatury.

Ten sposób sterowania temperaturą w domu sprawia, że ciepło przekazywane jest wyłącznie wtedy, gdy jest zapotrzebowanie, a także tylko we wskazane miejsce. Dzięki temu wszędzie jest tak ciepło, jak chcą tego domownicy. Dodatkowo praca regulatora może być sprzężona z zegarem, dzięki czemu możliwe jest automatyczne sterowanie temperaturą pomieszczenia w zależności od pory dnia, na podstawie ustalonego wcześniej harmonogramu.

Termostaty przewodowe do prawidłowego działania wykorzystują komunikację 4-żyłową. Aby spełniały swoją funkcję, należy poprowadzić podtynkową instalację przewodów. Z kolei modele bezprzewodowe komunikują się z centralą przy wykorzystaniu fal radiowych. Wyklucza to konieczność montażu odpowiedniego okablowania i ułatwia zastosowanie go przy już istniejącej instalacji.

Gdzie umieścić regulator pokojowy?

To, gdzie zamontować regulator temperatury zależy przede wszystkim od tego, które pomieszczenie w domu jest najbardziej reprezentatywne pod względem temperatury. Wbrew pozorom, nie zawsze jest to pokój dzienny. Należy pamiętać, że regulatora nie należy umieszczać w pobliżu źródeł ciepła takich jak kaloryfery czy tradycyjne kominki; te ostatnie najczęściej znajdują się właśnie w salonie.

Kominek może spowodować zaburzeniem pomiaru temperatury dokonywanego przez regulator. Dlatego w domach, w których się on znajduje, termostat powinien znaleźć się w innym miejscu.

Problem ten dotyczy również tych mieszkań, w których pokojach dziennych występują zwiększone zyski ciepła z powodu intensywnego nasłonecznienia lub stałego przebywania dużej liczby osób.

Istotne jest również to, na której ścianie i na jakiej wysokości regulator temperatury się znajduje. Powinien on być montowany na wysokości około 1,5 metra, na jednej z wewnętrznych ścian. Jest to spowodowane wychładzaniem się zewnętrznych ścian, co może zaburzać pomiar i utrudnić lub wręcz uniemożliwić osiągnięcie odpowiedniej temperatury.

Termostat nie powinien znajdować się też na ścianie, na którą często padają promienie słoneczne (co powoduje jej nadmierne nagrzewanie) oraz w miejscu narażonym na przeciągi.

Dodatkowo wybierając miejsce, w którym zamierza się zamontować regulator temperatury należy zwrócić uwagę, czy w pobliżu nie znajdują się generujące ciepło urządzenia domowe. Należą do nich między innymi telewizory oraz lodówki. Nie może on również znajdować się w miejscu, w którym utrudniona byłaby cyrkulacja powietrza wokół urządzenia, na przykład zasłoniętym przez meble, zasłony lub skrzydło otwartych drzwi.

Powyższe warunki sprawiają, że często wybieranymi miejscami na montaż są gabinety lub sypialnie. Umieszczenie urządzenia w odpowiednim miejscu pozwala zminimalizować ryzyko jego nieprawidłowej pracy. W przeciwnym wypadku bardzo szybko można zauważyć nieprawidłowości, które mogą skutkować nie tylko nieodpowiednią temperaturą panującą w pomieszczeniach, ale także brakiem spodziewanych oszczędności (szczególnie w przypadku montażu w zbyt zimnym pomieszczeniu lub w miejscu, w którym występują częste przeciągi).

W sytuacji, w której nie ma się pewności, które pomieszczenie jest reprezentatywne pod względem temperatury, doskonałym rozwiązaniem jest inwestycja w termostat bezprzewodowy. Jest on mobilny i może być przenoszony między pokojami. Umożliwia to łatwe ustalenie najlepszego miejsca w sposób doświadczalny.

Jak ustawić regulator temperatury?

Inteligentne ogrzewanie domu to prosty w obsłudze system. Ustawienia termostatu mogą dokonywać nawet osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z tego typu urządzeniami. Zostały one bowiem zaprojektowane w taki sposób, by ingerencja człowieka w proces spalania została zmniejszona do minimum, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu cieplnego.

Termostat (regulator temperatury) może działać w kilku trybach:

Ręcznym – ustalona temperatura obowiązuje niezależnie od pory dnia lub godziny, aż do momentu, w którym użytkownik dokona zmiany parametrów. Jest to podstawowy, najprostszy tryb pracy urządzenia.

Dzień/Noc – tryb bazujący na dwóch wartościach temperatury – dziennej i nocnej. Użytkownik ustawia wartości dla każdej z tych pór oraz godzinę, w której ma nastąpić zmiana trybu. W przypadku ręcznej zmiany ustawień urządzenie będzie pracować w trybie ręcznym aż do godziny, w której następuje automatyczna zmiana programu.

Tryb tygodniowy – tylko nieliczne osoby funkcjonują w takim samym rytmie każdego dnia. Dlatego bardzo wygodną funkcją jest możliwość zaplanowania ogrzewania na cały tydzień z uwzględnieniem dni roboczych oraz weekendów. Niektóre modele termostatów dają możliwość programowania tygodnia z uwzględnieniem jedynie temperatury dziennej i nocnej; inne z kolei umożliwiają zaprogramowanie temperatury w wybranych przedziałach czasowych z dużą dokładnością.

Tryb urlopowy i zapobieganie zamarzaniu – inteligentne sterowanie ogrzewaniem potrzebne jest również w sytuacjach, w których domownicy przebywają przez dłuższy czas poza domem – na przykład podczas urlopu lub wakacji. Tryb Frost Guard pozwala utrzymać najniższą bezpieczną temperaturę przez cały czas nieobecności mieszkańców, oszczędzając energię i zapobiegając uszkodzeniu instalacji grzewczej np. na skutek silnych mrozów. Z kolei możliwość zdalnego sterowania za pomocą aplikacji mobilnej umożliwia zmianę trybu jeszcze przed powrotem do domu – tak, by od pierwszej chwili móc cieszyć się idealną temperaturą. Regulatory temperatury Auraton to nie tylko szereg zaawansowanych funkcji, ale także łatwa, intuicyjna obsługa. Dzięki temu mogą się nimi łatwo posługiwać również najmniej doświadczone osoby, idealnie dopasowując temperaturę do swoich potrzeb. Dodatkowo umożliwiają sterowanie zarówno standardowym ogrzewaniem, jak i podłogowym, zapewniając pełen komfort cieplny niezależnie od pory roku i trybu życia domowników.

Czytaj także:

Jak oszczędzać prąd? 10 rozwiązań inteligentnego domu

Termostaty pokojowe w inteligentnym domu

Co powinien zawierać inteligentny dom? Co warto mieć?

Jak działa głowica termostatyczna?

Niższe rachunki zimą, czyli inteligentne ogrzewanie domu